Alice and Bob are sat on a seesaw. The seesaw is in static equilibrium. Alice weighs 500N and is sat 0.5m to the left of the pivot. If Bob weighs 800N, how far from the pivot on the right is he sat? What happens if Bob moves closer to the pivot?

First of all draw a diagramIf the seesaw is in static equilibrium this means:There is no net force on the seesawThere is no net moment on the seesawAs a result the anti clockwise moments about the pivot equal the clockwise momentsA moment (Nm) is calculated by force (N) x distance(m)Anticlockwise moment (from Alice) = force x distance = 500 x 0.5 = 250NmClockwise moment (from Bob) = Anticlockwise moment = 250Nm250= 800 x d (where d is the distance from the pivot to Bob on the right hand side of the pivot)d = 0.31m (2S.F)If bob moves closer to the pivot, d decreases and the clockwise moment decreases.As the anticlockwise moment stays the same, this means that there is a resultant moment anticlockwise, and thus the see saw tilts anticlockwise

LS
Answered by Lucas S. Physics tutor

3013 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

State Newton's 3 Laws in words and/or mathematically


What does it mean to 'earth' something?


How do current and voltage vary in series and parallel circuits, respectively?


Describe the transfers of energy occurring when a ball is thrown vertically up in the air and falls back down to Earth, assuming there is no friction from the air.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning