A bowling ball is thrown into the alley, having velocity of 3 ms^-1 at the start of the bowling alley. It decelerates at a constant rate, before hitting the skittles at 2 ms^-1 after 4 s A) calculate the acceleration of the ball.

A)  acceleration (m/s2) = change in velocity (m/s) / time (s) 
A) -1.0 ms-1 / 4 s = -0.25 ms-2
B) Calculate the displacement the ball travelled before hitting the skittles and hence calculate the average velocity of the ball
d = 1/2 ( Vf + Vi ) × t = 0.5 x (3 + 2) ms -1 x 4 s = 10 m
Average velocity = distance / time = 10 m / 4 s = 2.5 m s-1
C) Finally, as the bowling ball weighs 10 kg, calculate the momentum with which it hits the skittles.
 momentum (kgm/s) = mass (kg) x velocity (m/s) = 10 kg x 2 ms-1 = 20 kg ms-1

AN

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Explain the input and output energy sources for a car engine. How would you calculate the efficiency? Explain in terms of the inputs and outputs how the efficiency could be improved.


There is an oil tank that has a rectangular base of dimensions 2.4 m by 1.5 m. The tank is filled with oil of density 850 kg / m3 to a depth of 1.5 m. What is the mass of the oil?


What does a velocity-time graph represent?


It takes 1.8s to drop a ball of a bridge. How high is the bridge and what speed is reached?