Sophia (mass 47Kg) is travelling to the right with a velocity of 7.2m/s and ​Neesha (mass 68Kg) is travelling to the left with a velocity 4.8m/s. When ​they meet, they hold hands and travel off together. Give their final ​velocity and direction

We know that p=mv,

So Sophia travels at 7.2 m/s and she has a mass of 47kg so her p is: p=7.2 x 47=338.4 kgm/s

 Neesha travels with a velocity of -4.8 m/s and she has mass of 68kg, so her p is: p= -4.8 x 68= - 326.4 kgm/s

Pinitial=pfinal

ps + pn= mfinal x vfinal

338.4 +(-326.4)=(47+68) x vfinal

12= 115vfinal,   vfinal=0,1m/s

As our velocity is positive, the direction is right. 

RL
Answered by Raquel L. Physics tutor

4322 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

A rollercoaster carriage of mass 100kg has 45kJ of Kinetic Energy at the lowest point of its ride. Ignoring air resistance and friction between the wheels and the tracks, what is the maximum height above this point it could reach? [Take g as 10m/s/s)


What is teminal velocity?


A charged particle in a cyclotron moves in a circle with radius 5mm. If the field in the cyclotron is 0.06 T and the velocity of the particle is 2.4x10^7, what is the charge-mass ratio of the particle?


A speaker emits a sound wave through a metallic block, with a speed of 0.42 km/s, and a frequency of 16kHz. Calculate the wavelength to 3.s.f. Describe the characteristics of a longitudinal wave.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning