Sophia (mass 47Kg) is travelling to the right with a velocity of 7.2m/s and ​Neesha (mass 68Kg) is travelling to the left with a velocity 4.8m/s. When ​they meet, they hold hands and travel off together. Give their final ​velocity and direction

We know that p=mv,

So Sophia travels at 7.2 m/s and she has a mass of 47kg so her p is: p=7.2 x 47=338.4 kgm/s

 Neesha travels with a velocity of -4.8 m/s and she has mass of 68kg, so her p is: p= -4.8 x 68= - 326.4 kgm/s

Pinitial=pfinal

ps + pn= mfinal x vfinal

338.4 +(-326.4)=(47+68) x vfinal

12= 115vfinal,   vfinal=0,1m/s

As our velocity is positive, the direction is right. 

RL
Answered by Raquel L. Physics tutor

4307 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

how do i calculate acceleration?


How much work must be done on a 4.0kg frictionless trolley, to accelerate it from rest to a velocity of 5.0m/s?


Which of the following are magnetic materials? Copper, Cobalt, Carbon, Nickel


For a vehicule with a constant acceleration (5 m/s^2) starting at rest, how long would it take to travel 1 km?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning