What is the wavelength of a wave travelling at 20ms^-1 with a time period of 0.2s

v = f x lambdatherefore lamba = v/ff=1/Tf = 1/0.2 = 5Hzlambda = 20/5 = 4m

HC
Answered by Hannah C. Physics tutor

3645 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

If Newton's 3rd law is true (all actions have an equal and opposite reaction), then how can any object move?


As a student rubs his feet along the carpet in his living room, he becomes charged. After this he places his hand on a metal radiator and receives an electric shock. Explain what charge the student obtains, why, and why he receives a shock.


In the photoelectric effect, why is the kinetic energy of the electrons independent of the intensity of light?


Define Newton's three laws


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning