A tennis ball is hit over a net with a speed of 45ms^-1 and has a mass of 30g. Calculate the kinetic energy of tennis ball.

K=0.5mv^2 K=0.50.03*(45^2) K=30.4J

LM
Answered by Liam M. Physics tutor

3667 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

In 5V circuit has two 2 Ohm resistors in parallel, what is the current passing through each resistor?


Sound waves are longitudinal. Describe a longitudinal sound wave?


Ultrasound is used to scan unborn babies but X-rays are not used to scan unborn babies.


Explain how an electromagnetic motor works?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning