A Car of mass 1000kg applies a constant 200N breaking force over a distance of 30m and comes to a complete stop. How fast was the car going the instant the brakes were engaged.

Before we start we should have some idea of the route of our solution. We should observe that force, distance and work have a relation and that mass, velocity and work have a relation. So we should calculate the work done by the brakes stopping the car. W=FD so W = 20030=6000J We know work = change in energy and that the final energy is 0. So we now know that the starting energy of the car KE = 6000J We now look to the kinetic energy equation that states KE = 1/2 * m * v^2 solving for v we have v=sqrt(2KE/m) we now just plug in v = sqrt(26000/1000) = sqrt(12) = 3.46 ms^-1

SO
Answered by Sean O. Physics tutor

3559 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Two identical objects have a charge of magnitude q. If r is the distance bethween them, what should their mass be so that the objects are balanced.


Car 1 has a of mass 1000kg and is going at 20m/s. Car 2 has the same mass as Car 1 and is stationary. If they collide and travel together as one unit in the same direction as Car 1 was going, calculate the speed of the unit after the collision.


What are the three major radiations experienced by heavy unstable nuclei, and how does the penetrating power compare for each?


pressure = 2.3 × 10^5 Pa temperature= 200K. At a constant volume, when the temperature increases to 300K what is the pressure in Pa?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning