Top answers

All subjects
All levels

If you have 20.82g of Lithium (Molar mass = 6.34gmol^-1), how many moles of Li is it?

number of moles = mass / molar massTherefore, n=20.82g/6.34gmol-1=3moles

SH
Answered by Sam H. Chemistry tutor
3025 Views

Define enthalpy of neutralisation and state standard conditions:

Enthalpy of Neutralisation: the energy change a system experiences when one mole of water is formed from the neutralisation of an acid with an alkali under standard conditions.Standard conditions: 298K, 1...

SH
Answered by Sam H. Chemistry tutor
6789 Views

Increase 35 by 20%:

An increase by 20% is the same as multiplying by 1.2Therefore, 35 x 1.2 = 42

SH
Answered by Sam H. Maths tutor
4817 Views

Differentiate: f(x)=2(sin(2x))^2 with respect to x, and evaluate as a single trigonometric function.

f(x) = 2sin2(2x)Therefore, using the chain rule: f'(x)=2 x 2cos(2x) x 2sin(2x)(The 2 at the front arises from the constant 2, at the start of f(x), the 2cos(2x) comes from differentiating sin

SH
Answered by Sam H. Maths tutor
5216 Views

State Newton's 1st Law:

An object will remain at rest or constant velocity if all the forces acting upon it are equal (net force=0N).

SH
Answered by Sam H. Physics tutor
2104 Views

We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning