How do I do this question: A small stone is projected vertically upwards from the point A with speed 11.2 m/s. Find the maximum height above A reached by the stone.

[Draw Diagram] We are given the inital velocity u=11.2m/s and we know the acceleration due to gravity is 9.8m/s^2. We need to find the distance 's'. When the stone is at its highest point the velocity will be v=0m/s. Using the equation v^2=u^2+2as we get 0=11.2^2-29.8s (make sure to get the minus sign for gravity) This comes to s=6.4m (show working on board)

LW
Answered by Luke W. Maths tutor

5968 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Express (16x^2 + 4x^3)/(x^3 + 2x^2 - 8x) + 12x/(x-2) as one fraction in its simplest form.


Find the maximum point of the curve from its given equation: [...]


Can you help me understand how Arithmetic sequences work?


Find the indefinite integral of x^8*ln(3x) using integration by parts


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning