A ball is rolled, travelling 10 m north in 5s, then 10 m east in 10s. What is the total distance and average speed of the ball? What is the total displacement and average velocity of the ball?

First to note is how average speed, v, distance, d, and time, t, are related. This is given by v = d/t. The journey is split into two parts, but we are only asked for the total distance and average speed. It is clear that the total distance is given by 10m + 10m = 20m, from the first and second parts of the journey. The total time is t = 5s + 10s = 15 s. Hence v = 20/15 = 1.33 m/s. The total displacement can be determined by drawing a triangle of the path travelled. Using Pythagoras Theorem one can determine that the displacement, D, is D = the square root of(10^2+10^2 = 200)= 14.1 m north-east. The velocity, V, is then given by V = D/t, similar to how distance and speed are related. So V = 14.1/15 = 0.94 m/s north-east. Importantly the direction are required for displacement and velocity as they are vectors.

AS
Answered by Alvin S. Physics tutor

3046 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

Calculate the threshold wavelength for a metal surface with work function of 6.2 eV.


A ball of mass 0.7 kg strikes the wall at an angle of 90 degrees with speed 72 km/h. Consider that the bounce lasts for 0.1 s and is perfectly elastic. What is the magnitude of the average reaction force from the wall that acts on the ball?


How can you tell if a reaction will happen?


Explain how an acceleration-displacement graph could be used to determine the frequency of oscillation of a metal plate.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning