25cm3 of NaOH (2M) were titrated with 1.25M H2SO4. Write down the balanced reaction equation. Calculate the number of moles of NaOH used in the titration and hence deduce the volume of sulfuric acid used in the titration. Give your answer in dm3.

2NaOH + H2SO4 -> 2H2O + Na2SO4. moles = concentration x volume. #moles NaOH = 2M x (25/1000)dm3 = 0.05 mol. The reaction equations shows the ratio of alkali to acid is 2:1. The number of moles of H2SO4 required for neutralisation is half of the number of moles of NaOH. #mole H2SO4 = 0.05/2 = 0.025 mol. volume of H2SO4 = moles / concentration = 0.025/1.25 = 0.02 dm3.

TW
Answered by Tiffany W. Chemistry tutor

32611 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why does iodine havea higher boiling point compared to chlorine?


Explain why an atom has no overall charge


What happens to the reactivity of Group 1 elements going down the group and describe why that trend occurs?


Explain the inertness of noble gases


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning