There are 30 balls in the bag, 10 of which are blue. Adam takes 2 balls out of the bag without a replacement and calculated that there is a probability of 0.2 of both balls being blue. What percentage error did he make compared to the true probability?

True probability of 2 consecutive balls picked being blue: (10/30)*(9/29)=3/29 which is 0.1034 (4 d.p.)

3/29-100% 0.2-x% so, x=0.2*100/(3/29)= 193.3 (1 d.p.) therefore Adam's result is 93.3 % (1 d.p.) over the true result

DK
Answered by Deimena K. Maths tutor

3478 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Rearrange the following to make 'm' the subject. 4(m - 2) = t(5m + 3)


If f(x)=8x-3, what is the inverse function?


Find the Maximum Point of this curve - -X^2 -7X -20


There are 10 boys and 20 girls in a class. The class has a test. The mean mark for all the class is 60. The mean mark for the girls is 54. Work out the mean mark for the boys.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning