There are 30 balls in the bag, 10 of which are blue. Adam takes 2 balls out of the bag without a replacement and calculated that there is a probability of 0.2 of both balls being blue. What percentage error did he make compared to the true probability?

True probability of 2 consecutive balls picked being blue: (10/30)*(9/29)=3/29 which is 0.1034 (4 d.p.)

3/29-100% 0.2-x% so, x=0.2*100/(3/29)= 193.3 (1 d.p.) therefore Adam's result is 93.3 % (1 d.p.) over the true result

DK
Answered by Deimena K. Maths tutor

3473 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

A pyramid has a square base with sides of length 4m and a height 3m. What is the length from one of the base corners to the top of the pyramid?


Solve 2x+5=9


expand and simplify (x+3)(x-7)


6x – 7 = 14 – x


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning