John ran a 450m race (2sf) in a time of 62 seconds (nearest second). Calculate the difference between his maximum and minimum average speed. (3sf)

S=D/T Max= 455(upper bound)/61.5(lower bound)= 910/123 m/s Min= 445(lower bound)/62.5 (upper bound) = 178/25 m/s Max - Min= 856/3075 m/s

CR
Answered by Christopher R. Maths tutor

4076 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve 4(x+3)=2x+8


Can you run through the quadratic equation(including the sketch and algebra).


Work out 416 + 49 + 274


Expand and simplify 6x^2(x-1)(x+2)


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning