John ran a 450m race (2sf) in a time of 62 seconds (nearest second). Calculate the difference between his maximum and minimum average speed. (3sf)

S=D/T Max= 455(upper bound)/61.5(lower bound)= 910/123 m/s Min= 445(lower bound)/62.5 (upper bound) = 178/25 m/s Max - Min= 856/3075 m/s

CR
Answered by Christopher R. Maths tutor

4074 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

A square has sides of length x cm. The length of a rectangle is equal to the perimeter of this square. The perimeter of this rectangle is 14x cm. Find an expression for the width of this rectangle. Give your answer in terms of x.


Simplify : 4(x+5) / x^2+2x-15


Work out 3 and 1/2 divided by 2 and 4/5


Factorise 3y^2 + 2y


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning