How would you work out the length of an hypotenuse, if the length of the opposite side is 3 cm and the length of the opposite side is 4 cm?

You would use Pythagoras theorem, which states, a^2 + b^2 = c^2. Where a is the opposite side to the angle, b is the side adjacent to the angle and c is the hypotenuse.

So if a = 3 cm, and b = 4 cm, c^2 would equal: 3^2 + 4 ^2 = 9 + 16 = 25. If c^2 = 25, then c = 5. Therefore the length of the hypotenuse is 5cm.

OA
Answered by Othniel A. Maths tutor

4013 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

A box contains 7 caramel doughnuts. They have masses of 56 g, 67 g, 45 g, 56 g, 58 g, 49 g and 50 g. Find the median, mean and mode values of these masses. Bonus: What mass of doughnut could be added to the box to make the mean mass = 61 g.


Solve the equation (x+2)/(x-3)=(x-6)/(x+1) for x.


Write 7.264 51 correct to 3 decimal places.


A right angled triangle has sides a = 3 cm and b = 5 cm, what is the length of side c?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning