At what temperature would 0.05 moles of nitrogen gas occupy 1000cm^3 at 50kPa?

Ideal gas equation: pV=nRT Rearrange to get T: T=pV/nR Convert pressure to Pa: 50 x 1000 = 50,000 Convert volume to m^3: 1000 / (100)^3 = 0.001 Insert to find temperature: T = (50,000 x 0.001) / (0.05 x 8.314) T = 120.3 K

AH
Answered by Amy H. Chemistry tutor

2157 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is electronegativity?


What is the trend in the first ionisation energy of the peroid 3 elements from sodium to argon.


Calculate the mass in grams of Iron (III) Chloride in a solution of 500 cm^3 which has a concentration of 0.200 mol/dm^3


What is Effective Nuclear Charge?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning