A ladder 5.5m long is leaning against a wall. the foot of the ladder is 1.7m away from the wall. how far up the wall does the ladder reach?

This is a classic GCSE Pythagoras' Theorem question. 

The first thing we are going to do is draw a diagram. Once we sketch out a diagram, we can see that the ladder makes a triangle shape with the wall. If we insert the numbers that the question provides, we can see that there is one number missing. 

Pythagoras' Theorem says a2 + b2 = c2 with 'c' being the hypotenuse (the longest side) of the right-angled triangle. 

We know that the hypotenuse, 'c' is 5.5 and one of the sides, let's say 'b' is 1.7m. Therefore, we are trying to find 'a'. Lets rearrange by subtracting b2 from both sides to make it a2 = c2 - b2 . substitute in the figures and we end up with 

a2 = 5.52 - 1.72. If we enter that into a calculator, we get 

a2 = 30.25 - 2.89

a2 = 27.36

to work out 'a', we just need to take the square root of this number, which is 5.23. 

AN
Answered by Annie N. Maths tutor

6946 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve 8x + 9y = 3 and x + y = 0.


Factorise 15r+10


You are given a right triangle ABC with angle ABC = 30 degrees and AB equal 7. Then AC and BC are then extended to points D and E so that EDC is a right triangle. Find length DE if BD = 15


Write 870,000,000 in standard form


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning