Each day Chen buys pasta or a sandwich. Where Pasta costs £3.20 and Sandwich costs £2.75. For 45 days, the relative frequency of Chen buying a sandwich was one fifth. Altogether, how much did he pay?

Firstly work out how many days Chen bought a sandwich, which was one fifth of 45 days. So 45/5 = 9. We then multiply 9 by the cost of a sandwich, 92.75 = 24.75. The remaining days Chen must have bought Pasta, therefore Chen had Pasta for the other (45-9) 36 days. We multiply that by 3.20, so 3.2036 = 115.20. Altogether he paid £139.95, which is attained from adding 24.75 and 115.20.

KM
Answered by Kyle M. Maths tutor

3608 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Factorise x^2 + 4x + 4


Expand and simplify 4x(x+3) - (2x-3)2


How to find the equation of a line from a graph?


Solve the equations giving your answer in 2d.p (5 Marks).: x^2 + y^2 = 36 , x = 2y + 6


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning