A house increases by 25% to £80,000. Find what it was worth before the rise.

A 15% increase means that the £80,000 represents 115% of the original value.

Therefore what we do is:

£80,000=£125% divided by 125 

which gives us 

£640 = 1%

then we want to multiply by 100 to change this to what we get for 100%, which gets us to:

£64,000!

So the orginal price was £64,000.

We can check that this answer makes sense: we know that there is an increase so it makes sense to get an original value less than the increased value!

(Note: I like to illustate this method with the use of a diagram which I would be able to do on the whiteboard in session mode).

AP
Answered by Alicia P. Maths tutor

4327 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do I expand (x+a)(x+b)? (plus example)


Expand 4x(x+2)


Solve the Simultaneous equation: 6x+3y=13, 14x-9y=9?


A plane travels at a speed of 213 miles per hour. Work out an estimate for the number of seconds the plane takes to travel 1 mile.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning