Claire drove from Manchester to London, it took her 4 hours at an average speed of 85 km/h. Matt drove from Manchester to London, it took him 5 hours. Assuming he took the same route as Claire and took no breaks, work out his average speed in km/h.

Distance = 4 x 85 = 340km

Average speed = 340 / 5 = 68 km/h

FH
Answered by Farhat H. Maths tutor

3460 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Expand and simplify: (5w-6)(2w+7)


What is a surd? How would you go by simplifying a surd?


Solve 3x-8=19


Solve 7x + 6 > 1 + 2x


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning