Trolley A carrying mass 10kg is moving at speed 5m/s, and collides with stationary Trolley B carrying a mass 5kg. Indicating which Law you would apply, what is the speed and direction of Trolley B if Trolley A's resulting movement is 2m/s to the left?

By the Law of Conservation of Momentum, Initial Momentum=Final Momentum, in a closed system.

Take movement to the right as + and to the left as -

Therefore equate the two as such: Initial (A+B) = final (A+B)

A+B = A+B

(+5x10) + (5x0) = (-2x10) + (5 x Y)

Y indicates speed of B

50+0=-20+5Y

70=5Y

Y=70/5

Y=+14m/s

Therefore Trolley B moves to the right at a speed of 14m/s

PS
Answered by Parinita S. Physics tutor

3412 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is the difference between displacement and distance?


Hanging on a branch of a tree, a monkey sees a hunter aiming a gun at him. The monkey lets go of the branch at the exact same time the bullet is fired. Explain why the bullet hits the monkey.


A student of mass m=50kg runs an experiment. He throws a ball of mass m = 400g from a height h = 20m. What will be the speed of the ball he records just before it touches the ground?


Describe what red shift is and why i provides evidence for the Big Bang Theory.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning