A group 2 metal, M, is reacted with water so that M + 2H2O --> M(OH)2 + H2. 0.162g of metal produces 97.0cm3 of gas at RTP. Identify M.

1 mole of gas is produces for 1 mole of metal used.

n (moles) = volume/24000             ----   This is because 1 mole of a gas occupies 24000cm3 of space, so it's a simple ratio to work out moles(H2).

= 97/24000

= 0.004042 moles.

For group 2 metal, we want to work out the RFM, so we use:
 

RFM = grams/moles               ---  Rearranged from moles = grams/rfm

= 0.162/0.004042

= 40.1 gcm-3

This corresponds to calcium.

CS
Answered by Cory S. Chemistry tutor

16218 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is the difference between Sn1 and Sn2 reactions?


How do you calculate the units for Kc?


Explain the principle behind chemically reactive and inert molecules


Why does AlCl3 form the dimer Al2Cl6?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning