A sample of CaCO3 has been weighed in at 6.3 g. How many moles of calcium carbonate are present?

The first thing to think of here is what does a mole actually mean?Using the equation: Moles = Mass (g) / Molar Mass we can first find out what the molar mass of CaCO3 is.TO THE PERIODIC TABLE!1) List the individual elemental molar masses. E.g Ca = 40 C= 12 O = 162) So now we can work out what CaCO3's molar mass is = 40 + 12 + (3x16) = 40+12+48 = 100So one mole = 100g of CaCO33) Back to the equation Moles = Mass (g) / Molar Mass Moles = 6.3g (as in the question) / 100g = 0.063 moles.NB . It is important to give units (in this case 'moles') to our results.

TC
Answered by Thomas C. Chemistry tutor

15611 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Why is the bond angle in an amide ion smaller than the bond angle in a molecule of ammonia?


What would the ideal conditions for the Haber process (nitrogen + hydrogen to ammonia) be? Why are the ideal conditions not used in industry?


What is oxidation?


Define the term 'first ionisation energy' and explain why the first ionisation energy shows a general increase across period 2


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning