Calculate the mass of the following substance: a) 2.5 x 10^23 molecules of N2

Avogrado's constant = 6.02214086 × 1023 mol-1 2.5/6.02=0.415 Ar of N = 14 Mr of N2 = 28 28 x 0.415=11.62

KP
Answered by Kishan P. Chemistry tutor

13916 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

What is entropy?


Why does magnesium have a higher melting point than sodium?


Why are some complex ions coloured?


How and why does sp3 hybridization occur?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning