I want to buy 1 litre of milk. My options are to either buy 250ml bottles for £1 each or 500ml bottles for £1.50 each. Which is the cheapest way for me to buy 1 litre of milk?

If you were to buy 250ml bottles you would need four meaning - 250 x 4 = £1 x 4 = £4.

If you were to buy 500ml bottles you would need two meaning - 500 x 2 = £1.50 x 2 = £3.

Therefore it is cheaper to buy two 500ml bottles of milk.

Answered by Emily M. Maths tutor

1402 Views

See similar Maths GCSE tutors
Illustration of a video tutorial

Need help with Maths?

One to one online tuition can be a great way to brush up on your Maths knowledge.

Have a Free Meeting with one of our hand picked tutors from the UK’s top universities

Find a tutor

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

How do you solve this problem?


(x + 2)(x + 3)(x + 6)


Solve the simultaneous equations: 3x + 2y = 9 and x + 7y = 22.


How do I rearrange this equation for x? y=(x+2)/(3x-1) +2


We're here to help

contact us iconContact usWhatsapp logoMessage us on Whatsapptelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

© MyTutorWeb Ltd 2013–2022

Terms & Conditions|Privacy Policy