What is the % yield if 12g of magnesium is dissolved in hydrochloric acid to produce 20g of magnesium chloride?

First we need to write the balanced equation for the reaction. In this case it is Mg + 2HCl -> MgCl2 + H2. Now we need to work out the maximum theoretical yield of MgCl2 from 12g of Mg. 12g of Mg is 0.5 moles, so a maximum of 0.5 moles of MgCl2 can be created because the reaction ratio is 1:1 as our equation shows. 0.5 moles of MgCl2 weighs 47.5g. Finally we can use the equation % yield = (actual yield / theoretical yield) x 100. In this example, (20 / 47.5) x 100 = 42.1%.

HW
Answered by Holly W. Chemistry tutor

7385 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Use the structure of sodium chloride to explain why it has a high melting point. (2 marks)


Define relative formula mass (Mr) and calculate the relative formula mass of CaCO3. (Ar: Calcium= 40; Oxygen= 16; Carbon= 12)


Describe the differences in Structure and properties of diamond and graphite


The Haber Process converts hydrogen and nitrogen into ammonia in the following exothermic reaction: 3H2+N2=2NH3. Explain the effect of increasing the pressure and why.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning