There are 300 passengers on a plane, 7/20 of them are men, 30% are women, the rest are children. Work out the number of children.

300 x (7/20) = 300/20 x 7 = 15 x 7 = 105 = number of men on the plane.

300 x 0.3 = 90 (Or 300/10 x 3) = number of women on the plane.

105 + 90 = number of adults on the plane = 195.

300 - 195 = 105 = number of children on the plane.

HT
Answered by Hannah T. Maths tutor

5291 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve these simultaneous equations, 2x+y=6 and 3y-x=11


Write the following in their simplest form: a) 8^0 b) 64^(2/3) c) 0.54545454...


Make y the subject of the formula 3y-p=h(2+y)


Probability: "Sock Drawer" style questions.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning