Consider a cone of vertical height H (in metres) and base radius R (in metres) which is full with water. The cone, at time t=0, starts to leak such that it loses water at a rate of k m^3 per second. Give an expression for the rate of change of H.

L = (H2+R2)1/2 V = (1/3)πR2(H2+R2)1/2

dV/dt = -k

dH/dt = dH/dV × dv/dt

dV/dH = (1/3)πR2H(H2+R2)1/2

Thus, dH/dt = -3k/(πR2H(H2+R2)1/2) ​​​​​​​​​​​

CE
Answered by Callum E. Maths tutor

3699 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Differentiate y= 2^x


The equation " x^3-3x+1=0 " has three real roots. Show that one of the roots lies between −2 and −1


Find the gradient of the curve y = sin(2x) + 3 at the point where x = pi


How would I answer this question? Use factor theorem to show (x-2) is a factor of f(x) = 2x^3 -7x^2 +4x +4.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning