25 cm^3 of a solution of known 0.2M HCl is neutralised by titration by 21.5cm^3 of NaOH solution. Calculate then concentration of the NaOH solution to 3dp.

Recall n = c *(v/1000) if the volume is in Cm3.

Now, n(HCl)= 0.2 x (25.0/1000) 

n(HCl) = 5x10-3

Since the relationship stoichiometrically is 1:1 (H+:OH-), we can infer that 

n(NaOH) = 5x10-3 

and by rearranging to c=n/(v/1000)

c(NaOH) = (5x10-3) / (21.5/1000)

c(NaOH) = 10/43 moldm-3 and to 3dp, c(NaOH) = 0.233moldm-3

WF
Answered by Will F. Chemistry tutor

3306 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Complete the equation: Zn(s) + H2SO4 (aq) –> ...... + ......


Describe the trend in reactivity in group 1 alkali metals.


The rate of the reaction between magnesium ribbon and hydrochloric acid can be increased by increasing the concentration of the acid. State two other ways of increasing the rate of this reaction


A Solution of NaOH had a concentration of 40g/dm3. What mass of NaOH would there be in 250cm3 of the solution?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning