A ladder 6.8m long is leaning against a wall, the foot of the ladder is 1.5m from the wall, find the height that the ladder reaches up the wall.

Pythagorus' Theorem: A2 + B= C2

Therefore... 1.5+ B= 6.82  

= 2.25 + B= 46.24

B= 46.24 - 2.25 = 43.99

SqR of 43.99 = 6.63m [The height the ladder reaches up the wall].

TG
Answered by Tom G. Maths tutor

3452 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve the simultaneous equation: 3x-12y=6 , 18y=9x+10y


Differentiate sin(x)cos(x)


Expand and simplify (x-2)(2x+3)(x+1)


Factorise a^2 - 5a – 14.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning