Calculate the mass of 7.23 moles of CH​​​​​​​4

Molar mass of CH4 = 12 + 4(1) = 16 mass = Mr x moles mass = 16 x 7.23 mass = 115.68g = 116g (3sf)

MP
Answered by Misha P. Chemistry tutor

3263 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why does Sodium Chloride have high melting point?


a) State the electronic configuration of a chlorine atom. b) Describe the bonding and the phase of chlorine at room temperature.


How can I work out which gas is released when ethanoic acid is reacted with sodium?


Write a word equation for the reaction between lithium bromide and chlorine gas.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning