A hollow sphere of radius r is being filled with water. The surface area of a hemisphere is 3pi*r^2. Question: When the water is at height r, and filling at a rate of 4cm^3s^-1, what is dS/dT?

By the chain rule ds/dt = ds/dr * dr/dv * dv/t. At a height of r, the water fills a hemisphere. So ds/dr = 6pir. dr/dv = 1/(dv/dr), so we need to find dv/dr. Students should have the formula for the volume of a sphere, which is (4/3)pirso the volume of a hemisphere is (2/3)pir3, which makes dv/dr = 2pir2. Now we know dv/dt=4, so ds/dt = 6pir * 1/(2pir2) * 4 = 24pir/2pir2 = 12/r.

HB
Answered by Henry B. Maths tutor

5903 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

Factorise x^3+3x^2-x-3


At t seconds, the temp. of the water is θ°C. The rate of increase of the temp. of the water at any time t is modelled by the D.E. dθ/dt=λ(120-θ), θ<=100 where λ is a pos. const. Given θ=20 at t=0, solve this D.E. to show that θ=120-100e^(-λt)


Solve x^2 + x=12 by factorising


Find the coordinates of the stationary points for the curve y = x^4 - 2*x^2 + 5.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning