The mass, m grams, of a substance is increasing exponentially so that the mass at time t hours is m=250e^(0.021t). Find the time taken for the mass to double in value.

All exponential equations can be reduced to the form m=m0ekt, where m0 is the initial mass. This means for our equation the initial mass is 250g. If the mass has doubled in size, then m now equals 2*250 = 500g. Plugging this into our exponential equation gives us 500=250e0.021t , which we can then work through as follows to re-arrange for t:

e0.021t = 500/250 = 2

0.021t = ln(2)

t = ln(2) / 0.021 = 33.0070086 = 33.0 hours (3 significant figures)

TJ
Answered by Tom J. Maths tutor

8568 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

What is the centre and radius of the circle with the equation x(x-2)+y(y+6)+4=0 ?


Integrate the function 1/sqrt(9-x^2) with respect to x


Prove that the square of an odd integer is odd.


What is the product rule and when do you use it?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning