The probability function of a discrete random variable X is given by p(x)=x^2 x =1,2,3. Find E(X)

The expectation of x, E(X), is the sum of the product of the value of the ith outcome (xi) and the probability of the ith outcome (pi). So:

E(X)=1+(42)+(93)=36

TM
Answered by Tanush M. Maths tutor

3572 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

A uniform ladder of mass 5 kg sits upon a smooth wall and atop a rough floor. The floor and wall are perpendicular. Draw a free body diagram for the ladder (you do not need to calculate any forces).


I don't fully understand the purpose of integration. Could you please explain it to me?


Differentiate with respect to x: y=(6x^2-1)/2sqrt(x)


Express (x+1)/2x + (2x+3)/(x+1) as one term


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning