A perfect sphere of lead has radius 6 cm, and weighs 1710 grams. What is its density? Give your answer in g/cm^3. [Density = mass/volume]

To find the density, we need to divide mass by volume, and we already know the mass, so must find the volume.  V = 4/3.pi.r^2, and plugging in r=6 gives V = 48.pi, about 150.8 cm^3. The mass is 1710, which we keep in grams as that is what the answer requires.  Density = 1710/48.pi = 11.3 gcm^-3.

RH
Answered by Ruth H. Maths tutor

3971 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

What is the multiplication rule in probability?


Show that n^2 -n - 90 = 0


Solve the equation x^2 + 3x - 10 = 0


Solve: 6x + 3 = 3x + 9


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning