How do I calculate the relative formula mass of FeSO4 and the number of moles, when the formula mass of O=16, S=32, Fe=56 and the mass of FeSO4= 380g

The formula mass (Mr) of FeSO4 is the total mass of all the individual elemenets added together. So the Mr of FeSO4 = (1 x Fe) + (1 x S) + (4 x O) = 56 + 32 + 4x16 = 152 To calculate moles, the equation for moles is Mass divided by Mr (mass/Mr). Moles of FeSO4 = Mass/Mr = 380 / 152 = 2.5 moles

HM
Answered by Henry M. Chemistry tutor

70655 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Why does Sodium Chloride have a high melting point?


Why does Sodium Chloride have high melting point?


By discussing the structure and bonding properties of chlorine and sodium chloride, explain why chlorine is a gas at room temperature but sodium chloride is a solid.


What is the difference between and Alkane and an Alkene


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning