A student titrates 25.00 cm3 of hydrochloric acid with 28.60 cm3 sodium hydroxide solution of concentration 0.200 moles per dm3. The equation for the reaction is: HCl + NaOH to NaCl + H2O. Calculate the concentration of the hydrochloric acid.

From the equation given in the question we can see that one mole of hydrochloric acid (HCl) reacts with one mole of sodium hydroxide (NaOH). 

The first thing to do is to work out the number of moles of sodium hydroxide that reacted by using the equation n = cv (number of moles = concentration x volume). 

To do this we need to convert the volume 28.60 cm3 into dm(which is the same as litres). There are 1000 cm3 in a dmso 

28.60 cm= 28.60 / 1000 dm= 0.0286 dm3

Now we can use n = cv = 0.200 moles per dm3 x 0.0286 dm= 0.00572 moles of sodium hydroxide

Since one mole of hydrochloric acid reacts with one mole of sodium hydroxide, 0.00572 moles of hydrochloric acid reacted.

We can now use the equation n=cv and rearrange it to c = n/v to find the concentration of hydrochloric acid. 

The volume of hydrochloric acid again needs converting to dm3:

25.00 cm3 = 25.00/1000 dm3 = 0.025 dm3

c = n/v = 0.00572 moles / 0.025 dm3 = 0.23 moles per dm3

HA
Answered by Hannah A. Chemistry tutor

22210 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

Hydrogen chloride (HCl) has a melting point of -114.2 °C. Sodium chloride (NaCl) has a melting point of 801 °C. Explain in terms of structure and bonding why these substances have such different melting points?


Describe the structure, bonding and properties of diamond


Explain the bonding in a metal complex, compare this to an ionic compound and covalent bonding


What determines rate of reaction?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning