What is the concentration of 0.4 moles of 25cm3 ethanoic acid?

concentration = moles / volume

must convert volume into litres 1 litre = 1000cm3 (divide by 1000)

c= n/v = 0.4/0.025 = 16mol/l

EM
Answered by Emma M. Chemistry tutor

3314 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is the electron configuration of a Fluorine atom and a Chlorine atom.


What happens when two atoms of potassium react with one atom of sulphur?


Why are alkanes saturated and alkenes unsaturated?


Why can samples of an element have same atomic number but different atomic masses?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning