What is the concentration of 0.4 moles of 25cm3 ethanoic acid?

concentration = moles / volume

must convert volume into litres 1 litre = 1000cm3 (divide by 1000)

c= n/v = 0.4/0.025 = 16mol/l

EM
Answered by Emma M. Chemistry tutor

3313 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What does a mixture consist of?


Which has a lower boiling point chlorine or bromine, and why?


Give an advantage of hard water.


If 9g of alumnium reacts with 35.5g of chlorine, what is the empirical formula of the compound formed?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning