An unknown capacitor is charged to 6v, its maximum value, then discharged through a 1k ohm resistor. If the capacitor voltage is 3v, 0.3 seconds after starting to discharge, what is the capacitance of the unknown capacitor?

To start, the equation to use can be identified as the capactior discharge equation V(t) = Vmaxe-t/RC. From here, we can see that this equation can be solved to give capacitance, and identify which values are needed to solve this. Firstly, we identifly the variables we are given in the question. We are given Vmax as 6v, as the max value the capacitor is charged to, as well as the value of the resistor which the capacitor is discharged through, 1000 ohms. We are given a value of V(t), 3v, at t=0.3s. So, we have all the known values we need to solve for capacitance. We start by plugging in our known values. This gives us the equation 3 = 6e-0.3/1000C. Now, all we do is rearange this equation to find C, our unknown capacitance. Divide both sides by 6 to give 3/6 = 0.5 = e-0.3/1000C. Now that the power of e is on its own, we can take natural log, ln() of both sides. This gives ln(0.5) = -0.3/1000C. By multiplying though by C, and dividing through by ln(0.5), we get C = -0.3/1000ln(0.5). This equation gives a value of 4.33x10-4 F, or 433uF.

AR
Answered by Alexander R. Physics tutor

3537 Views

See similar Physics A Level tutors

Related Physics A Level answers

All answers ▸

A block of mass m is released from rest on a surface inclined at 30⁰ to the horizontal with a coefficient of friction of 0.3. How long does it take for the block to slide 1 m?


Discuss how the graph of orbital velocities in rotational galaxies against distance from the galactic centre implies the existence of dark matter.


A ball is thrown at speed u = 10.0 m/s at an angle of 30.0 degrees to the ground at height, s = 0. How far does the ball travel horizontally from its starting position? (Ignore air resistance and taking g = 9.81 m/s^2)


"An inclined plane at an angle of 25 degrees to the horizontal has a pulley at its top. A 30kg block on the plane is connected to a freely hanging 20kg block by means of a cord passing over the pulley. From rest how far will the 20kg block fall in 2s?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning