The velocity of a moving body is given by an equation v = 30 - 6t, where v - velocity in m/s, t - time in s. A) What is the acceleration a in m/s^2? B) Find the expression for the displacement s in terms of t given the initial displacement s(0)=10 m.

A) Acceleration is the rate of change of velocity with respect to time; therefore, in order to calculate it we need to differentiate the given equation of velocity v with respect to time t: a = dv / dt = d( 30 - 6t ) / dt = 0 - 6 = -6 (m/s^2) B) Velocity is the rate of change of the displacement s with respect to time, v = ds/dt and rearranging ds = vdt. Therefore, in order to obtain the expression for the displacement s we need to integrate the given equation of velocity v with respect to time t: s = integral of 30-6t dt = 30t - 1/2 * 6t^2 + C = 30t - 3t^2 + C Note we were given that the initial displacement s(0) = 10m which is the displacement at time t = 0 s. Substituting in these values to calculate the integration constant C: 10 = 30 * 0 - 3 * (0)^2 + C = C Now we can write a complete expression of the displacement s: s = 30t - 3t^2 + 10

KP
Answered by Krisjanis P. Maths tutor

7932 Views

See similar Maths A Level tutors

Related Maths A Level answers

All answers ▸

express 9^(3x+1) in the form 3^(ax+b)


Differentiate the equation y = (1+x^2)^3 with respect to (w.r.t.) x using the chain rule. (Find dy/dx)


differentiate the equation f(x) = 3x^2+5x+3


A particle of mass m is placed on an slope with an incline 30 degrees. Once released it accelerates down the line of greatest slope at 2 m s^-2. What is the coefficient of friction between the particle and the slope?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning