What is the mass (g) of 0.25mols of NaCl?

What you need for these equations are a calculator, periodic table and the following equation:

Mass (g) = Mr x Moles     (important equation to remember)

In this case we already know the moles as it's in the question, 0.25 moles. 

to find the Mr, you need to look at your periodic table. Find the relative atomic mass of Na and Cl and add the two numbers together. 

Na = 22.99

Cl = 35.45

NaCl = 58.4

Now just put all of the numbers into the equation. 

0.25 x 58.4 = 14.6g

EB
Answered by Emily B. Chemistry tutor

20079 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

How does electrolysis work?


Calculate the concentration in mol/dm3 of 8.0 g of sodium hydroxide (NaOH) in solution with a volume of 50 cm3. (Note Ar(Na) = 23, Ar(O) = 16, Ar(H) = 1)


Sodium’s atomic number is 11 and its mass number is 23. How many protons, electrons and neutrons does it have?


What 2 observations can be made when lithium reacts with water, and why?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning