Paul travels from Rye to Eston at an average speed of 90 km/h. He travels for T hours. Mary makes the same journey at an average speed of 70 km/h. She travels for 1 hour longer than Paul. Work out the value of T

As distance is equal to speed multiplied by time, the distance Paul has traveled is 90 multiplied by T, or 90T.
As Mary is making the same journey, she travels the same distance. The distance she travels is obtained the same way, but she took 1 hour longer and travelled slower. So the calculation is 70 multiplied by (T+1), or 70(T+1), or 70T+70.
As they both travelled the same distance, the two distances must be equal, so 70T+70=90T.
If we take away 70T from both sides of the equation we are left with 70=20T.
To get the value of T we just divide by 20 to get T=3.5.

GL
Answered by Guy L. Maths tutor

13278 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

Solve x^2+2x-8=0


Find the value of 125^(2/3)


How do you work out the equation for a line?


The point P has coordinates (3, 4) The point Q has coordinates (a, b) A line perpendicular to PQ is given by the equation 3x + 2y = 7 Find an expression for b in terms of a.


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning