ii) The maximum permitted sulfate concentration in water is 250mg dm^-3, 200cm^3 of aqueous BaCl2 is added to 300cm^3 of water at the maximum permitted sulfate level, and a white precipitate formed. Calculate the minimum conc. (mol dm^3)of the BaCl2

250x10^-3= 0.25g dm-3sulfate mr x moles = mass0.25 x 3/10 = 0.075 g sulfatemr sulfare = 32 + (4 x 16) = 96moles sulfate = 0.075/96 = 7.8125 x10-4Per equation above: moles SO42-= moles Ba2+ Concentration= Moles/Volume[Ba2+] = 7.8125x10-4/0.2=3.91x10-3 mol dm-3

JM
Answered by Josh M. Chemistry tutor

2227 Views

See similar Chemistry A Level tutors

Related Chemistry A Level answers

All answers ▸

Sodium chloride and sodium metal can both conduct electricity under differing conditions. Give the conditions required for each to conduct electricity and explain how each conducts electricity.


Why are molecules coloured?


How do you calculate the pH of a weak acid?


How would you synthesise an carboxylic acid just from a primary haloalkane like bromoethane?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning