An electromagnetic wave has a wavelength of 3.0m and a speed of 3x10^8 m/s. State what type of radiation this wave is and calculate the period of the wave.

For the first part we know that the wavelength is over 1.0 m so it is a radio wave.To find the period we first find the frequency as the period is the reciprical of the frequency. (T = 1/f).To find the frequency we use speed = wavelength x frequency and rearrange this: frequency = speed / wavelength.f = 3/(3x10^8) = 0.00000001 Hz. And then to find the time period we use T = 1/f = 1/0.00000001 = 100,000,000 seconds. This sort of wave is used to transmit radio and television programs.

AP
Answered by Anna P. Physics tutor

8958 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

What is red-shift and how does it work?


Can you explain what the flux of a light source is?


A force of 13.8 N was used to lift a mass 30 cm vertically through a liquid. Calculate the work done in lifting the mass, stating the correct units.


A cyclist travels along a straight flat road. Describe the condition required for the cyclist to continue traveling along the road at a constant speed. How does this condition change if the cyclist travels up a slope?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning