The angle of elevation to the top of a tree is 63 degrees. Given that the distance to the tree is 15 m and your height is 1.6 m, how tall is the tree?

Drawing a diagram for this would show that the height of the tree above us is given by tan(63)*15, so the total height is this added to 1.6 m. This gives a height of 31 m.

LV
Answered by Lucy V. Maths tutor

3487 Views

See similar Maths GCSE tutors

Related Maths GCSE answers

All answers ▸

3x+5y=7 and 9x+11y=13. Solve to find the values of x and y that satisfy both equations.


A plane travels at the speed of 213 miles per hour. Work out an estimate for the number of seconds it takes a plane to travel 1 mile.


Write (x-2)(x+4)=10 in the form ax^2 + bx + c = 0 and work out the values of a, b and c


How many centimeters are there in 6.8 meters?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning