The student did another experiment using 20 cm3 of sodium hydroxide solution with a concentration of 0.18 mol/dm3 . Relative formula mass (Mr) of NaOH = 40 Calculate the mass of sodium hydroxide in 20 cm3 of this solution.

Answer= 0.144gWorking out:mol= conc x volume (in dm^3)mass = mol x RFFSo,mol = 0.18 x (20/1000) = 0.0036molMass= 0.036 x 40 = 0.144g

CI
Answered by Celine Iswarya P. Chemistry tutor

14569 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

how do emulsifier molecules able to produce an emulsion that is a stable mixture containing vegetable oil and water?


15g of Magnesium is burned, what mass of magnesium oxide is formed ?


Explain why graphite conducts electricity.


What is an isotope?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning