Given I climb two steps every second and I have a mass of 50kg, what is the power output of my legs in kilowatts? (3 significant figures)

(There is a diagram showing stairs with steps that are 20cm high)
Power = Energy/TimeEnergy required to climb one step = Work Done = ForceDistanceForce = Weight = mg = 509.81 = 490.5NEnergy = 490.50.2 = 98.1JPower = 98.1/0.5 = 196.2W = 0.196kW (3.s.f)

TG
Answered by Toby G. Physics tutor

2300 Views

See similar Physics GCSE tutors

Related Physics GCSE answers

All answers ▸

Explain the process of nuclear fission.


Why do objects reach terminal velocity?


What is the difference between a scalar and a vector?


Draw a freebody diagram showing the forces acting on a box sat on a table


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning