Given the mass number of Aluminium is 27 and the mass number of Oxygen is 16, how many moles of Al2O3 are in 30g? (3 significant figures)

Molar Mass of Al2O3 = 27+27+16+16+16 = 102Mass = mol*Mr so mol = Mass/Mrmol = 30/102 = 0.294117... = 0.294 moles

TG
Answered by Toby G. Chemistry tutor

3361 Views

See similar Chemistry GCSE tutors

Related Chemistry GCSE answers

All answers ▸

What is meant by a reducing agent?


What is an unsaturated hydrocarbon?


Why is graphene able to conduct electricity.


What is the difference between and alkane and and alkene?


We're here to help

contact us iconContact ustelephone icon+44 (0) 203 773 6020
Facebook logoInstagram logoLinkedIn logo

MyTutor is part of the IXL family of brands:

© 2026 by IXL Learning